Medicina functionala, aliatul unui stil de viata echilibrat

Medicina functionala, aliatul unui stil de viata echilibrat

Stilul de viata al omului modern vine cu multe provocari, printre care alimentatia dezechilibrata, excesele alimentare, utilizarea predominanta a alimentelor rafinate si concentrate, de obicei cu aport nutritiv scazut, sedentarismul, nivelul redus al interactiunilor sociale in afara mediului online, sindromul de burnout, poluarea etc. Toate acestea determina cresterea substantiala a incidentei bolilor cronice, precum obezitatea, diabetul zaharat tip 2, bolile cardiovasculare, cancerul, osteoporoza, infertilitatea, tulburarile neuro-psihice.

In acest context, medicina functionala si integrativa este deja o necesitate pentru cresterea sperantei de viata si mentinerea calitatii superioare a aces­teia. La Centrul Secom® promovam medicina functionala si integrativa ca sistem de asistenta medicala personali­zata, stiintifica, bazata pe colaborarea stransa intre pacient si medic cu scopul de a mentine starea buna de sanatate prin descoperirea si abordarea cauzelor profunde ale bolilor.

EVALUAREA HOLISTICA

Pentru a oferi solutii personalizate de tratament evaluam holistic fiecare paci­ent. Evaluarea holistica este o metoda complexa, prin care echipa noastra me­dicala analizeaza influenta factorilor ge­netici, emotionali, sociali, de mediu si a stilului de viata asupra sanatatii. Aceas­ta evaluare se face pe baza anamnezei detaliate, care include identificarea modificarilor structurale si a dezechili­brelor functionale ale organelor si siste­melor si analizarea documentelor me dicale prezentate de pacient. Totodata, intrucat avem o viziune globala asupra tratarii pacientului, pe langa analizele medicale standard, solicitam si utilizam mai multe analize si teste specializate (profiluri hormonale, teste imunohisto­chimice, genetice, metabolice etc.). Prin integrarea tuturor informatiilor rezulta­te din analiza holistica realizam o ima­gine completa a pacientului si elaboram programe de tratament personalizate (adaptate nevoilor acestuia).

PROGRAME INTEGRATE DE TRATAMENT

In cadrul Centrulului de Medicina Functionala si Integrativa Secom® aso­ciem eficient tratamentelor naturale si programe de nutritie functionala si integrative, atat pentru o gama larga de afectiuni, cat si pentru mentinerea sanatatii organismului. Totodata, inte­gram programele de tratament cu pro­duse naturale altor tratamente urmate de pacient (medicamente, chimiotera­pie/radioterapie s.a).

REZULTATE CONCRETE

Tulburarile sau afectiunile cauzate de un stil de viata dezechilibrat care ras­pund bine la tratamentele functionale integrative elaborate in cadrul Centru­lui Secom® sunt: sindromul metabolic, dislipidemiile, diabetul, alergiile, afectiunile digestive (colon iritabil, refluxul gastroesofagian, colita ul­cero-hemoragica, boala Crohn etc.), sensibilitatile alimentare, tulburarile de menopauza, cistitele, fibromialgiile, mi­grenele, insomniile, sindromul ADHD, oboseala cronica, depresia, anxietatea, tulburarile hormonale, endocrine, obezitatea, afectiunile oncologice etc. Peste 18.000 de pacienti au avut evolutii favorabile sub tratamentele naturale personalizate recomandate in Centrul de Medicina Functionala si Integrativa Secom®.

Pentru mai multe detalii despre concep­tul de medicina functionala si integrati­va si despre serviciile Centrului Secom® aflati accesand https://www.secom.ro/centru-de-medicina-integrativa.

CAZUL 1

Varsta: 46 de ani
Sexul: Feminin

Diagnosticul cu care se prezinta la Centrul Secom®: Uter fibromatos si hiperplazie endometriala, dislipidemie cu hipercolesterolemie, deficit de vitamina D3, hipotiroidie, sani cu ecogenitate crescuta, ciclu menstrual neregulat (premenopauza)
Aspecte privind tratamentul: Pacienta refuza tratamentul hormonal de substitutie

Obiectivele tratamentelor la Centrul Secom®: Tratamentele naturale elaborate lunar au avut ca obiective terapeutice redu­cerea factorilor de risc ai acestei afectiuni, prezenti si in cazul pacientei: dezechilibrul hormonal prin exces de estrogeni proveniti din tesuturile grase periferice, tulburari ale glandei tiroide, tulburari biliare, deficitele de vitamine si minerale provocate de regi­muri alimentare dezechilibrate.

Programe de nutritie asociate: Programele de tratament natural au fost asociate cu programe de nutritie vizand reducerea tesutului gras periferic, care favorizeaza ingrosarea endometriala prin enzima aroma­taza implicata in conversia androgenilor in estrogeni.

Rezultate: Evolutia pacientei a fost favorabi­la, concretizata prin revenirea endometrului la dimensiuni normale perioadei de preme­nopauza si scaderea greutatii de la 79 la 66kg. Pacienta urmeaza un program de mo­nitorizare a greutatii si profilului hormonal.

CAZUL 2

Varsta: 55 de ani
Sexul: Masculin

Diagnosticul cu care se prezinta la Centrul Secom®: Pacientul (80 kg, 1,68 m) are steatoza hepatica grad 2, dislipidemie mixta, HTA stadiul 2, dischinezie biliara, reflux gastro-esofagian, cu simptome de aritmii, transpiratii nocturne, arsuri gastro-esofagiene, balonare, nervozitate, ameteli, astenie, insomnii
Aspecte privind tratamentul: Face tratament cu Omez

Analize si diagnostic la Centrul Secom®: Anali­zele de sange au aratat valori crescute pentru glicemie, colesterol total si trigliceride. Ecogra­fia abdominala efectuata in Centrul Secom® a evidentiat hipertrofie hepatica, steatoza gradul 2, colecist incarcat, pancreas lipomatos. Pe baza analizelor si a ecografiei, corelate cu HTA, in Centrul Secom® a primit diagnosticul de sindrom metabolic.

Obiectivele tratamentelor la Centrul Secom®: Obiectivele terapeutice au inclus echilibrarea profilului metabolic cu reducerea factorilor de risc prin tratament cu suplimente nutritive cu rol hipocolesterolemiant, hipoglicemiant si dieta sub indrumare medicala.

Rezultate: Analizele de control au aratat nor­malizarea valorilor glicemiei, colesterolului si trigliceridelor. In prezent, pacientul este mo­nitorizat in continuare in centrul nostru si ur­meaza tratament de intretinere cu suplimente naturale pentru mentinerea valorilor normale ale factorilor de risc.

CAZUL 3

Varsta: 30 de ani
Sexul: Feminin

Diagnosticul cu care se prezinta la Centrul Secom®: Pacienta, cu greutatea corporala de 46 kg si inaltimea de 1,70 m, s-a prezentat cu sindrom anxio-depresiv manifestat prin frici, obsesii, insomnie, scaderea memoriei si a concentrarii, scadere ponderala nejustificata, oboseala
Aspecte privind tratamentul: Pacienta a urmat tratament medicamentos antidepresiv

Diagnostic la Centrul Secom®: Sindrom de oboseala cronica care poate evolua in sindrom burnout.

Obiectivele tratamentelor la Centrul Secom®: Echilibrarea neurotransmitatorilor si a axului hipotalamus hipofiza-suprarenale cu produse naturale recomandate etapizat si adaptate la gradul de raspuns al pacientei; la acestea s-au asociat recomandari pentru o dieta sanatoasa.

Rezultate: Pacienta a simtit imbunatatiri semnificative inca din prima luna de tratament, acestea continuand progresiv de la luna la luna. Dupa 6 luni de tratament se constata imbunatatirea greutatii, normalizarea somnului, disparitia tulburarilor anxio-depresive, a oboselii fizice si mentale, cresterea performantelor intelectuale, raspuns adecvat la factori stresori.

In cadrul Centrulului de Medicina Functionala si Integrativa Secom® stabilim o relatie de parteneriat terapeutic intre pacient si echipa noastra medicala, relatie esentiala in procesul de vindecare.
Scopul nostru este sa ne asiguram ca fiecare pacient al Centrului Secom® este mai informat, mai increzator si mai hotarat sa traiasca sanatos.

Urmatorul articol


Lasa un comentariu

Nu uita, comentariile trebuie aprobate inainte de publicare